Ford SYNC ve Acil Durum Yardımı
Elleri serbest bırakan gelişmiş teknoloji

Ford SYNC sayesinde vereceğiniz son derece basit sesli komutlarla çalan müziği yönetir, telefonla arama yapar, gelen çağrıları yanıtlarsınız. Örneğin, cep telefonunuzda "ev" adıyla kayıtlı numaranız varsa "Ev ara" demeniz yeterlidir; sistem bu numarayı otomatik olarak arayacaktır.

USB ya da MP3/iPod® aygıtınızdan ya da Bluetooth® uyumlu telefonunuzdan müzik dinlemek istediğinizde de yine sesli komutları kullanabilirsiniz. Sistem, cep telefonunuza gelen SMS mesajlarınızı da size sesli olarak okuyor. Üstelik 2014 Nisan ayından itibaren sunulmaya başlanan Applink özelliğiyle SYNC, akıllı telefonunuzdaki sistem ile uyumlu uygulamalara sesli komutlarla bağlanabilmenizi sağlıyor.

Ford Acil Durum Yardım ile İçiniz Daha Rahat

Ford SYNC® sisteminin önemli ve hayat kurtarma potansiyeline sahip özelliklerinden biri de Acil Durum Yardımı'dır.

Hava yastıklarının (diz havayastığı hariç) açıldığı ya da yakıt sistemine akışın kesildiği bir kaza durumunda devreye giren bu teknoloji sizin yerinize 112 Acil Yardım servisini arıyor. Yaşamsal öneme sahip yardımı sağlamak amacıyla geliştirilen sistem, kaza konumunu bilmediğiniz veya söyleyecek durumda olmadığınız zamanlarda GPS koordinatı gibi kritik bilgileri acil yardım birimlerine bildirir.*

Acil Durum Yardımı Avrupa'nın lider bağımsız araç güvenlik kuruluşu Euro NCAP tarafından onaylanmış ve kurumun en yüksek derecesi olan Advanced ödülüne layık görülmüştür.

Cep telefonunuzla hangi Ford SYNC özelliklerini kullanabileceğinizi detaylı olarak incelemek için SYNC mobil telefon uyumluluk linkine bakınız.

*Ford Acil Yardım sistemi, 30'dan fazla Avrupa ülkesinde kullanılabilmektedir. Bu özellik, araçta bulunan uyumlu bir cep telefonunun Bluetooth aracılığıyla sistemle eşlenmesi halinde çalışır ve hava yastıklarından (diz hava yastıkları hariç) herhangi birinin açılması ya da bir çarpışma algılayan sensörlerin yakıt pompasını kapatması durumunda devreye girer.

Son derece basit sesli komutlar

Son derece basitleştirilmiş sesli komutları ile SYNC’i kullanmak çocuk oyuncağı. Örneğin, evi aramak istiyorsanız “Telefon… Evi ara” demeniz yeterli. SYNC sizi anlar ve isteğinizi hemen yerine getirir. Aynı şekilde, USB ya da Bluetooth bağlantılı cihazınızın arşivindeki müziği de son derece basit sesli komutlarla sisteme çaldırabilirsiniz. Örneğin, "Parça çal." dediğiniz anda parça çalmaya başlar.

SYNC söylenen komutlardan tam olarak emin olamadığında hem sesli hem de görüntülü olarak alternatifler sunar.

Eller serbest cep telefonu modu

Aracınızı kullanırken sevdiklerinize bağlı kalmak çok kolay. Bunun için Bluetooth özelliği etkinleştirilmiş cep telefonunuzla Ford SYNC'i eşleştirmeniz yeterli; ardından aracınızı kullanırken dikkatiniz dağılmadan eller serbest modda telefon görüşmelerinizi yapabilirsiniz.

Arama yapmak için, “Tel… Jack...ara” gibi basit ses komutları kullanmanız yeterlidir (SYNC, cep telefonunuzun rehberini kullanır)..

Görüşmelerinize araç içerisinde ve dışarısında devam edin

Araçtan çıkarken eller serbest modda görüşme yapıyorsanız, SYNC otomatik olarak cep telefonuna geçiş yapar. Benzer şekilde, aracınıza girerken görüşme yapıyorsanız, SYNC otomatik olarak eller serbest moduna geçiş yapar. Her iki şekilde de, konuşmanıza kesintisiz şekilde devam edebilirsiniz.

Mesajlarınız size okunsun

Aracınızı sürerken, SYNC cep telefonunuza* gönderilen metin mesajlarınızı da sesli olarak okuyabilir. Basit ses komutları kullanarak, mesajı gönderen kişiyi derhal arayabilirsiniz.

*SMS okuma protokolünü destekleyen, SYNC uyumlu cep telefonlarında mevcuttur.

Eller serbest müzik

Ford SYNC ile, basit ses komutları kullanarak MP3 oynatıcınızdaki veya USB flaş belleğinizdeki parçaları çalabilir veya sistem ile uyumlu cep telefonununuzun hafızasındaki müziği dinleyebilirsiniz.

Hızlı ve kolayca parça seçin

Müzik parçalarını sanatçıya, parça ismine veya müziğin tarzına göre seçebilir ve çalabilirsiniz. Örneğin, “USB… Sanatçı...Lady Gaga..çal” demeniz yeterlidir. SYNC parça listenizi otomatik olarak müzik tarzına göre sıralayıp, Çalma Listeleri oluşturduğundan belirli bir müzik tazına (rock, klasik) göre de seçim yapabilirsiniz.

Ford SYNC'in bu teknolojisi aynı zamanda belirli bir sıklıkta çalan parçanın veya sanatçının adını da söyleyebilir.

Birçok ortam oynatıcısı ile uyumludur

Ford SYNC Apple, Arcos, Creative Labs, iRiver, Phillips, SanDisk, Toshiba, Samsung ve Sony dahil birçok ortam oynatıcıyı destekler. SYNC, USB bağlantı noktasına bağlı olduğu sürece aygıtlarınızı şarj eder, böylece pili dert etmeden kesintisiz müziğin keyfini çıkartırsınız.

Acil Durum Yardımı

Ford SYNC'in 2012 Barselona Global Mobil Konferasında 'Otomotiv, Ulaştırma ya da Yardımcı Servislerde En İyi Mobil İnovasyon’ ödülünü kazanmış olan Acil Durum Yardımı bir kaza durumunda devreye girerek sizin yerinize acil yardım birimlerini (112) harekete geçiriyor.

Doğrudan Acil Durum birimlerini arayan teknoloji

Acil Durum Yardımı Sistemi’ne entegre modül, çarpışma saptandığı zaman* sürücünün Bluetooth bağlantılı cep telefonunu üzerinden 112 acil yardım servisini lokal dilde otomatik olarak arayarak kaza yerinin GPS koordinatlarını acil durum birimlerine sesli komutlarla bildirmekte ve acil yardım birimleri ile araç içerisindekiler arasında telefon görüşmesi sağlanmaktadır.

*Sistem havayastıklarının (diz havayastıkları hariç) devreye girdiği ya da sisteme yakıt akışının kesildiği durumlarda devreye girmektedir.

Kaza anında acil yardım birimlerini lokal dilde arayan teknoloji...

Ford Acil Durum Yardımı Sistemi’nin en büyük özelliklerinden biri ise sistemin farklı ülkelerde de çalışacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.

Yani, sisteme entegre GPS modülü ile kaza yerinin lokasyonu tespit edilmekte ve acil yardım birimleri bulunulan lokayondaki yerel dil ile otomatik olarak aranarak kaza yeri bildirilmektedir. Bu sayede olası lisan problemlerinin önüne geçilmektedir.

Ford SYNC ile sunulan eşsiz teknoloji Acil Durum Yardımı aracınızın kullanım ömrü boyunca ücretsizdir.

SYNC Acil Durum Yardımı özelliği şu ülkelerde bulunmaktadır: Andora, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanarya adaları, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dikelya, Estonya, Faroe Adaları, Finlandiya, Fransa, Almanya, Cebelitarık, Yunanistan, Guernsey, İzlanda, Macaristan, İrlanda, Man Adası, İtalya, Jersey, Letonya, lihtenştayn, litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Karadağ, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, İngiltere.

Aşağıda belirtilen ülkelerde ise bulunmamaktadır: Arnavutluk, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Makedonya, Moldovya, Hollanda, Rusya, Ukrayna.

SYNC güncellemeleri

Ford SYNC aynı zamanda sürekli olarak kendisini yenileyen bir teknoloji; örneğin, dil destek kabiliyetleri her geçen gün daha da gelişmiş hale getiriliyor. Ve siz gelişmeleri ve yeni hizmetleri çıkar çıkmaz SYNC modelinize entegre edebiliyorsunuz.

Bunun için aracınızı Ford bayinize götürerek doğrudan güncellemeleri aracınıza indirtebilirsiniz.

adervalue2=abinary%3Bcharset%3DUTF-8&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadername2=MDT-Type&blobheader=application%2Fpdf&blobwhere=1214435130633&blobkey=id">SYNC kullanım kılavuzunu indirin.

SYNC nedir?

SYNC, sürüş esnasında elleri direksiyondan kaldırmadan cep telefonunun ve müzik sisteminin sesli komutlarla kontrol edilmesini sağlayan Ford'un en yeni ve ödüllü araç içi iletişim ve eğlence sistemidir.

SYNC sistemi nasıl çalışıyor?

SYNC, Bluetooth® kablosuz iletişim teknolojisini kullanarak araç ile cep telefonunuz arasında bilgi alışverişi sağlamaktadır. Sesli komutlar ya da direksiyon üzerinde yer alan kumandalar vasıtası ile telefon görüşmesi yapabilir ya da müzik dinleyebilirsiniz. Aynen uzaktan kumanda gibi SYNC, USB ya da Bluetooh üzerinden cep telefonunuzu ya da araç içerisinde müziği kumanda etmenizi sağlar.

Cep telefonumun SYNC sistemi ile uyumlu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

SYNC sisteminden maksimum şekilde istifade etmek için ihtiyacınız olan Bluetooth özellikli bir cep telefonudur. SYNC ile uyumlu cep telefonları listesini inceleyin.

Cep telefonunu eşleştirmek ne demektir, telefonumu sistemle nasıl eşleştirebilirim?

SYNC sisteminin sunduğu, cep telefonu üzerinden görüşme ya da SMS mesajı alma gibi özelliklerinden yararlanmak için ilk yapmanız gereken Bluetooth özelliği etkinleştirilmiş cep telefonunuzu SYNC sistemi ile eşleştirmektir. Eşleştirme Bluetooth özelliğine sahip cihazların birbirleriyle güvenli bir şekilde haberleşmesini sağlar. SYNC sisteminin bir seferde sadece eşleştirilmiş bir telefon ile iletişim kurabileceğini lütfen unutmayınız.

Hangi sesli komutları kullanabilirim?

SYNC son derece basit sesli komutları kullanmaktadır. Sahip olduğunuz cep telefonu ile kullanabileceğiniz SYNC servislerinin hangileri olduğu hakkında daha detaylı bilgi için SYNC mobil cihaz uyumluluğu sayfasını kullanmanız gerekmektedir.

SYNC sistemi verilen bir sesli komutu anlayamaz ise ne yapmam gerekir?

Telafuz ve aksan kaynaklı sorunların önüne geçmek üzere SYNC size alternatif sunuyor. SYNC bunu ilgili komutu gösterge ekranında size göstererek ya da sesli olarak söyleyerek yapıyor. Müzik sistemi kumanda tuşlarını kullanarak gerekirse manuel olarak da seçim yapabilirsiniz.

Telefonumun rehberinde değişiklik yapmam SYNC sistemine nasıl yansır?

Cep telefon rehberinizi SYNC'e aktardığınızda aramak istediğiniz kişinin ismini söylemeniz yeterli. Ya da ilgili kişinin bulunduğu lokasyonu da söyleyebilirsiniz. Örneğin, Annemi evden ara. Otomatik telefon rehberi yükleme özelliğini etkin hale getirerek, Bluetooth özelliği etkinleştirilmiş cep telefonunuzu sisteme her bağladığınızda sistem telefon rehberindeki güncellemeleri otomatik olarak sisteme aktarır.

Telefon sisteme bağlıyken SYNC neden boş rehber göstermektedir?

Öncelikle cep telefonunuzun rehberinin sisteme yüklenmesinin mümkün olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra SYNC sisteminde telefon rehberi yükleme ayarlarını kontrol ediniz. Bunun için; "Telefon (Phone)>Telefon ayarları>Tel. Rehberi Ayrl.>Hemen Yükle menüsüne giriniz. "Telefon rehberi yükle" seçeneğinin seçili olduğundan emin olunuz. Bu adımdan sonra, "hemen yükle" seçeneğini seçerek manuel yükleme yapınız. Her telefonun farklı yapısı olması nedeniyle kullandığınız cep telefonunun Kullanım Kılavuzu'na göz atmanızı tavsiye ederiz.

Neden cep telefonumda SMS okuma özelliği çalışmamaktadır?

Bu telefona bağlı bir özelliktir. Telefonunuzun gelen SMSleri Bluetooth üzerinden yükleme desteğinin olması gerekmektedir. Cep telefonunuzun söz konusu özelliği destekleyip desteklemediğini kontrol etmek üzere "metin mesaj" menüsüne girmeniz gerekmektedir (Telefon (Phone)>Mesaj). Her telefonun farklı yapısı nedeniyle her zaman Kullanım Kılavuzu'nu dikkate alınız. Cep telefonları arasında marka, model, hizmet sağlayıcı ve yazılım versiyonu nedeniyle farklılıklar olmaktadır.

Telefonda görüşme halindeyken aracıma binersem ne olur?

Görüşmeniz otomatik olarak SYNC sistemine aktarılır ve araç içi mikrofon ve hoparlörler aracılığı ile görüşmenize devam edersiniz. Görüşmenize elleriniz direksiyonda, gözleriniz yolda devam etmeniz SYNC ile mümkün. Sistem bunun için kullanıcının herhangi bir işlem yapmasını gerektirmemektedir.

Telefon ile görüşme halindeyken kontağı kapatırsam ne olur?

Kontağı kapatarak araçtan çıkmanız durumunda sistem görüşmenizi otomatik olarak cep telefonunuza aktarak görüşmenizin yarıda kesilmesini engeller. Sistem bunun için kullanıcının herhangi bir işlem yapmasını gerektirmemektedir.

Eller serbest müzik özelliği nasıl çalışıyor?

Son derece basit sesli komutlar ise SYNC, MP3 çalar, USB hafıza kartı ya da cep telefonunuzun hafızasındaki müziği kontrol etmenizi sağlıyor.

Medya oynatıcım (media player) sistem ile uyumlu mudur?

SYNC sistemi bir çok medya oynatıcısı ile uyumludur. USB portuna takılır takılmaz SYNC aynı zamanda cihazınızı şarj edecektir.

Favori şarkılarımı nasıl çalabilirim?

SYNC sayesinde son derece basit sesli komutlar ile şarkı adı, şarkıcı ya da tarzı (klasik v.s.) söyleyerek istediğiniz müziği dinleyebilirsiniz.

Ford Acil Durum Yardımı nasıl çalışmaktadır?

Sistem açık konumdayken, hava yastıklarının (diz hava yastığı hariç) açıldığı ya da yakıt sistemine yakıt akışının kesildiği bir kaza durumunda sisteme Bluetooth üzerinden entegre cep telefonu üzerinden 112 acil yardım birimlerini otomatik olarak arayarak kaza yerinin GPS koordinatlarını acil yardım ekiplerine iletmektedir. Acil Durum Yardımı araç içerisindekilere 112'ye yapılan acil yardım çağrısını iptal etme seçeneğini de sunmaktadır.

Ford Acil Durum Yardımı aracımla yurtdışına çıkmam durumunda çalışacak mıdır?

Ford Acil Durum Yardımı hem yurtiçinde hem de yurtdışında çalışmaktadır. SYNC size seçmiş olduğunuz dilde konuşurken Acil Yardım birimlerine ise aracın bulunduğu lokasyondaki yerel dilde konuşacaktır.

SYNC sistemini nasıl güncelleyebilirim?

Şimdilik SYNC sistemine ait güncellemeleri size en yakın Ford yetkili servisini ziyaret ederek yapabilirsiniz. Yakın bir tarihte ise güncellemeleri web sayfasından direkt olarak hafıza kartınıza ve oradan da araçta bulunan USB portunu kullanarak aracınıza yükleyebileceksiniz.